Mladé české i slovenské rodiny mají možnost financovat pořízení svého bydlení i půjčkou od státu. Musí však splnit předem dané podmínky. Jsou výhodnější v Česku, nebo na Slovensku?
Novela má dát centrální bance pravomoc stanovovat nejen limity LTV (výše úvěru vůči zástavní hodnotě nemovitosti), ale i další limity týkající se poměru příjmu a všech splácených úvěrů.
Přes sto padesát metrů čtverečních v centru Prahy, dvě ložnice, dvě koupelny a cenovka přes dvacet milionů korun. To jsou proporce jednoho z posledních volných luxusních bytů v Dlouhé ulici. Po dalších na stejné adrese se zaprášilo.
Česká národní banka upozorňuje veřejnost na skutečnost, že sjednání pojištění nemusí nutně představovat uzavření pojistné smlouvy v pravém slova smyslu, ale že se může jednat o tzv. přistoupení do již existujícího pojistného vztahu (k pojistné smlouvě).
Ertrag & Sicherheit vyhlašuje insolvenci. Investiční zprostředkovatel sídlící v rakouském Štýrském Hradci není schopen dostát závazkům. Firma čelí stovkám žalob investorů, kteří byli poškozeni podvodnými investicemi do zlata a do fondů Shedlin. Do skupiny E&S patří i česká dcera E&S Investments. Ta je ve vztahu k bankrotující firmě sesterskou společnosti.
Společenství vlastníků jednotek (SVJ) se stále častěji potýkají s neplatícími sousedy. Mnohdy stačí i jediný dlužník a celé společenství se ocitne ve svízelné situaci. Současná legislativa téměř žádné účinné zbraně do rukou společenstvím nedává. Skupina poslanců proto přišla s návrhem, který by měl SVJ zaručit alespoň částečnou náhradu dluhu. Banky se obávají poklesu dostupnosti bydlení.
Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí přichystalo novelu Zákona o státní sociální podpoře, podle které by se rodičovská měla zvýšit až na úroveň mateřské. Co to v praxi znamená a jak ovlivňuje odpracovaná doba důchod vysvětluje ekonomka Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance s.r.o. a spisovatelka.
Zajištění budoucích seniorů je nejlépe vyřešeno v Nizozemsku, Dánsku a Norsku. Česko je na tom v tomto ohledu hůře než některé země na Balkáně. Vyplývá to z Indexu přiměřenosti důchodového příjmu, který sestavila pojišťovna Allianz. Ze 49 zemí, jejichž data v Allianz analyzovali, se ČR umístila na 26. místě, těsně za Chorvatskem, Bulharskem a Belgií. Dopadla ale lépe než Slovensko na 31. a Polsko na 33. místě.
Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí přichystalo novelu Zákona o státní sociální podpoře, podle které by se rodičovská měla zvýšit až na úroveň mateřské. Co to v praxi znamená a jak ovlivňuje odpracovaná doba důchod vysvětluje ekonomka Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance s.r.o. a spisovatelka.
"Hlavním cílem novely je, aby matky a otcové čerpali rodičovskou rychleji, a mohli se tak dřív vrátit do práce. Hlavním argumentem ministerstva je, že dlouhá rodičovská a s ní spojená pauza výrazně zhoršují uplatnění žen na trhu práce, snižují jejich výdělky v budoucnu a také důchody ve stáří. Tedy aspoň tak to tvrdí „experti". Experti...?! To jako že experti na život?" ptá se ekonomka.
Lidé z ministerstva podle ní asi ví lépe než rodina, co je pro rodinu dobré. "Autoři novely totiž nepřímo říkají, že pro rodinu je dobré, když máma nepohodlné děti odloží do jeslí, pracuje až do umdlení a na děti a manžela či partnera kašle. (Anebo si snad pan státní úředník myslí, že zaměstnavatel bude k matce shovívavý a řekne: „Paní, máte malé děti, jděte domu dřív"?)," podotkla na svém blogu na idnes.cz a dodala, že mnoho lidí stále "naivně věří představě, že čím dřív půjdeme do práce a čím víc budeme mít odpracováno let, tím vyšší budeme mít důchod." To prý nejspíš do budoucna nebude pravda.
Celý článek si můžete přečíst na eurozpravy.cz